الیاف طبیعی

الیاف طبیعی 

به الیافی میگویند که منشأ طبیعی داشته و از مواد شیمیایی در تولید آن ها استفاده نشده است. پنبه ، کتان، چتایی ، کنف  الیاف گیاهی هستند.  برای الیاف حیوانی میتوان به پشم، مو، ابریشم اشاره کرد. جانورانی نظیر گوسفند، بز، کرم ابریشم، آلپاکا، خرگوش و گیاهانی کانند پنبه کتان، کنف، چتایی،سیسال و نارگیثل منشا الیاف طبیعی هستند.

پشم و ابریشم از اصلی ترین و پرکاربردترین الیاف طبیعی با ریشه حیوانی هستند.از آنجا که الیاف طبیعی جذب آب بیشتری نسبت به الیاف مصنوعی دارند و همچنین عایق حرارتی بهتری نسبت به الیاف بشر ساخت هستند. لذا دار تهیه الیاف مصنوعی ، بنابر فناوری تکسچرایزینگ ، الیاف طبیعی الگو بوده و الیاف مصنوعی را با توجه به نزدیک شدن خصوصیات شان به الیاف طبیعی تولید می کنند.

الیاف طبیعی برحسب منشا طبیعی خود به دو رده فرعی تقسیم می شوند:

الیاف حیوانی

این الیاف پوشش بدن حیوانات را تشکیل می دهند که مهم ترین آنها عبارتند از پشم و ( مثل کشمیر، آلپاکا و موی خرگوش ) یا اینکه از ماده ای که از کرم ابریشم خارج می شوند به وجود می آیند مانند ابریشم طبیعی و ابریشم وحشی. الیاف حیوانی به گروه های فرعی زیر تقسیم می شوند: 1-پشم       2- ابریشم          3- مو

الیاف گیاهی شامل مهمترین الیاف نساجی نساجی یعنی پنبه و تعداد دیگری از الیاف مانند کتان، کنفو چتایی. این دسته از الیاف برحسب این که از کدام قسمت گیاه تهیه می شوند بازخود به دسته های فرعی تقسیم می گرداند که عبارتند از :

1- الیاف دانه ای مانند پنبه

2- الیاف برگی مانند سیسال و مانیا

3- الیاف ساقه ای مانند کتان ، چیتایی و کنف و باگاس

4- الیاف میوه ای مانند نارگیل

الیاف معدنی

مصرف این نوع الیاف در صنعت نساجی محدود بوده و مهمترین آنها پنبه نسوز می باشد.این الیاف دارای مصارف صنعتی هستند و در پارچه های ضد آتش نیز به کار می روند.

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید